Skrb za okolje
Svet ob Soči in njenem povodju je izjemno biotsko raznovrsten. Prav zato je v naše poslanstvo – proizvodnjo obnovljive električne energije, vtkana skrb za ohranjanje okolja. Odgovornost in spoštovanje narave sta prisotna na vseh področjih delovanja, zlasti v okoljski politiki, kjer poleg zakonsko določenih predpisov, izvajamo tudi interne okoljske programe, ki usmerjajo in določajo aktivnosti ter posledično odgovornosti na področju varovanja okolja.Interne okoljske programe ločimo glede na trajanje.
Trajni okoljski programi:
- Z rednimi okoljskimi pregledi, t. i. monitoringi, ugotavljamo vplive, ki jih ima obratovanje hidroelektrarn na okolje. Na podlagi pridobljenih rezultatov po potrebi ustrezno ukrepamo, da bi le te v največji možni meri zmanjšali.
- V svojih prizadevanjih, da bi pridobivanje električne energije nevsiljivo vključili v naravne lepote sveta ob Soči, dosledno spoštujemo ekološko sprejemljivi pretok.
- Dela rednega vzdrževanja akumulacij (odstranjevanje plavja in naplavin) izvajamo z namenom zagotavljanja protipoplavne varnosti, zaščite vodnih in priobalnih zemljišč ter povečanja koristnega volumna bazenov.
- Sonaravno urejamo vodno infrastrukturo z namenom, da ohranjamo naravne lepote reke Soče.
- Na podlagi analiz smo sprejeli odločitev o izpiranju akumulacij malih HE, s katerim želimo preprečiti oziroma v čim večji meri zmanjšati vplive na ekosistem vodotoka in na ribji živelj.
Časovno omejeni okoljski programi:
- Skladno s spremembo zakonodaje, kjer je koncesijsko pravico nadomestilo vodno dovoljenje, je s strani pristojnega ministrstva v teku sprememba koncesijskih pogodb v vodna dovoljenja za vse male HE. Na podlagi prejetega vodnega dovoljenja pripravljamo elaborate za pridobitev vodnega soglasja, v katerih so podane tehnične rešitve zagotovitve in spremljanja Qes.
- Na podlagi Programa prijave opreme, ki vsebuje ozonu škodljive snovi ali fluorirane toplogredne pline smo skladno z zakonodajo pregledali vso relevantno opremo ter na letnem nivoju izvajamo meritve o morebitnih izpustih le teh. Rezultate se nato pošlje pristojnim institucijam.
- V letu 2017 se je v okviru izvedbe obnove hidromehanske opreme na Podselu izdelal Program za popolno praznitev akumulacijskega jezera HE Doblar. Program je bil usklajen z vsemi nosilci urejanja prostora ter potrjen na MOP.
- Skladno z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja smo sistematično pristopili k ureditvi zunanje razsvetljave objektov, poslovne stavbe in zunanje razsvetljave fasad. V letu 2015 se je zaključilo projekt in s tem smo aktivnosti po tem programu zaključili.
- V času obratovanja hidroelektrarn je potrebno stalno seizmološko opazovanje objekta. V preteklosti se je vzpostavilo spremljanje na vseh visokih pregradah ter ob zgornjem akumulacijskem bazenu za ČHE Avče. Program smo ponovno odprli zaradi zamenjave oziroma dopolnitve obstoječe opreme.
Monitoring okoljskih parametrov
Monitoring okoljskih parametrov je opazovanje parametrov, na katere vpliva obratovanje hidroelektrarne. Namen monitoringa je spremljanje, prepoznavanje in ugotavljanje trendov pojavov, ki nastajajo kot posledica obratovanja hidroelektrarn. Rezultati se uporabljajo za določitev vplivov na okolje ter ukrepov za preprečitev nevarnih in škodljivih pojavov. Rezultate o stanju okolja se periodično, skladno z zakonodajo, poroča pristojnim institucijam, ministrstvom.
Soške elektrarne Nova Gorica izvajamo:
- redni obratovalni monitoring: v času rednega obratovanja hidroelektrarn merimo ključne okoljske parametre, kot so: stanje (ob)vodne flore in favne, ekološko sprejemljiv pretok, dinamika rečnega dna in erozija brežin ter seizmološko stanje.
- monitoring ob gradnji novih objektov, kjer spremljamo
- stanje pred začetkom gradnje novega objekta
- stanje med gradnjo objekta
- stanje po izgradnji (med poskusnim obratovanjem) objekta
Ekološko sprejemljivi pretok
Ekološko sprejemljivi pretok (Qes) je tista količina in kakovost vode, ki zagotavlja ohranitev ekološkega ravnotežja v vodnem prostoru in ob njem. Na tak način se, kljub odvzemu vode za potrebe hidroelektrarn, ohrani ekosistem v strugi med zajetjem vode in njenim izpustom iz hidroelektrarn.
Qes se določi skladno z Uredbo o kriterijih za določitev ter načinu spremljanja in poročanja ekološko sprejemljivega pretoka.
Redno vzdrževanje akumulacij (odstranjevanje plavja in naplavin)
Letni plan vzdrževalnih del na Soči je usklajen z nosilci urejanja prostora ter potrjen s strani Ministrstva za okolje in prostor. Odvzem plavja in naplavin poteka dvakrat letno na točno določenih lokacijah. Mikrolokacije pa določimo skupaj z ribiškimi družinami in Zavodom za ribištvom za vsak posamezni odvzem.
Sonaravno urejanje vodne infrastrukture
Naše delovanje je, pri opazovanju vodnih in priobalnih območij ter vzdrževanju in gradnji novih vodnih infrastruktur, usmerjeno v iskanje rešitev optimalnega sožitja energetike in narave. Prav to nam je vodilo da skrbimo za potrebne ukrepe za izboljšanje stanja na koncesijskem območju.
Načrt zaščite in reševanja v primeru vodnega vala
Z namenom učinkovitega in hitrega ukrepanja ter obveščanja v primeru nastanka nevarnosti vodnega vala zaradi porušitve vodne pregrade v verigi hidroelektrarn na Soči ali ekstremno visokih padavin na porečju reke Soče smo sprejeli Načrt zaščite in reševanja.