Odprtje Muzeja Doblar
V želji, da širši javnosti predstavimo in ovrednotimo industrijsko dediščino Posočja ter postavimo trajen opomnik pomenu energetike in elektrifikacije zahodne Slovenije, smo v družbi SENG vzpostavili Muzej Doblar. Prostori novega muzeja niso izbrani naključno. Ob svojem nastanku je bila hidroelektrarna (HE) Doblar (1939) ena najsodobnejših hidroelektrarn tistega časa, estetsko dovršena strojnična zgradba pa še danes priča o pomenu tega energetskega objekta. Skupaj z nekaj kilometrov oddaljeno mogočno pregrado v Podselu pričata o izjemnem pomenu hidroenergetskih objektov v regiji in njuni skoraj stoletni vlogi pri oskrbi z električno energijo.
Novi muzej je namenjen spoznavanju zgodovine razvoja hidro energetike Posočja in je poklon generacijam zaposlenih v družbi SENG, ki so s svojim delom, znanjem in predanostjo prispevali k oblikovanju njegove vloge v slovenskem prostoru. Namenjen je široki javnosti, hkrati pa tudi izobraževanju mladih generacij o pomenu hidro energetike, obnovljivih virov energije in odgovornega ravnanja z okoljem.
Muzej Doblar osvetljuje pomembne prelomnice industrializacije in napredka na področju energetske preskrbe Posočja, hkrati pa valorizira industrijsko dediščino ter razvoj znanosti in tehnike. Obenem prinaša znanje in zavedanje, da so dobre prakse iz preteklosti zagotovilo za trajnostno delovanje tudi v prihodnje. S tem želimo ne le ohranjati bogato tehnično in kulturno dediščino, temveč tudi navdihovati prihodnje generacije k odgovorni rabi naravnih virov in inovativnim rešitvam na področju energetike.
VERIGA HE NA SOČI
Soča že 86 let poganja turbine HE Doblar I (1939), saj je prvi agregat te elektrarne začel obratovati že davnega 8. aprila 1939. Leto kasneje sta se zavrteli še turbini v HE Plave I (1940). Leta 2002 je HE Doblar I doživela pomembno nadgradnjo – začela je obratovati HE Doblar II, sočasno z njo tudi HE Plave II. Ti dve elektrarni sta skupaj povečali moč verige hidroelektrarn na Soči za več kot 70 odstotkov, proizvodnjo električne energije pa za približno 35 odstotkov. Celotna pot do te nadgradnje pa se je začela že z izgradnjo HE Solkan (1984), zadnje elektrarne v verigi na Soči.
Strateška odločitev družbe SENG je temeljila na raziskavah o učinkovitejšem izkoriščanju vodnega potenciala, kar je pripeljalo do poenotenja instaliranega pretoka na 180 m³/s v celotni verigi hidroelektrarn na Soči. Tako sta obstoječi elektrarni HE Doblar I in HE Plave I s skupnim pretokom 75 m³/s ter mlajši HE Doblar II in HE Plave II s skupnim pretokom 105 m³/s skupaj dosegli poenoten pretok, 180 m³/s, ki je usklajen s hidroelektrarno Solkan, zadnjo v verigi na spodnjem delu Soče.
Odločitev o poenotenju pretoka ni predvidevala zgolj izgradnje novih hidroelektrarn HE Doblar II in HE Plave II, temveč tudi temeljito rekonstrukcijo starejših HE Doblar I (1939) in HE Plave I (1940). Rekonstrukcija HE Doblar I je bila zaključena leta 2014, prenova HE Plave I pa leta 2019.
S projektom nadgradnje in prenove najstarejših hidroelektrarn na Soči smo dosegli večjo zanesljivost obratovanja, večjo varnost ter prilagodljivost tržnim razmeram, vključno z večjim številom zaustavitev in zagonov agregatov. Pet velikih hidroelektrarn na Soči je namreč sistemskih hidroelektrarn, namenjenih predvsem uravnavanju trga, elektroenergetske bilance ter zadovoljevanju potreb po električni energiji v obdobjih največjih obremenitev.
Sočasno s temi projekti se je kot smiselna pokazala še umestitev črpalne hidroelektrarne. Tako je leta 2010 začela delovati prva in za zdaj edina črpalna hidroelektrarna v Sloveniji – ČHE Avče. Zasnovana je tako, da uravnava viške energije, omogoča proizvodnjo in porabo jalove energije v vseh režimih obratovanja ter omogoča hitre prehode med različnimi stanji, hkrati pa zagotavlja številne sistemske storitve. Tako hidroelektrarne na povodju Soče kot ČHE Avče so vključene v bilančno skupino HSE in skupaj zvišujejo obseg ter kakovost storitev, ki jih HSE ponuja na trgu električne energije.
Vsi projekti na Soči, ki smo jih v družbi SENG izvedli v zadnjih tridesetih letih, so bili zastavljeni tako, da so v čim večji meri izkoristili že obstoječe objekte, naprave ter upoštevali naravne danosti.
MUZEJ DOBLAR
Za družbo SENG je gospodarna, trajnostna in zanesljiva proizvodnja električne energije v sožitju z naravnim in družbenim okoljem več kot zgolj obljuba – je način delovanja. Zato smo se odločili, da v HE Doblar, ki je bila ob svojem nastanku ena najmodernejših hidroelektrarn in tudi danes ostaja ena starejših večjih neprekinjeno delujočih elektrarn, vzpostavimo prostor za ozaveščanje, izobraževanje in prikaz delovanja elektrarne. Odprtje stalne razstave v strojnični zgradbi HE Doblar predstavlja prvo fazo oblikovanja novega muzeja, posvečenega reki Soči in njeni neizčrpni energiji. Ponosni smo, da je naša zgodba tesno prepletena z eno najlepših in najbolje ohranjenih alpskih rek – virom življenja, energije in brezmejnega povezovanja.
»Izjemen kulturno-turistični potencial našega brezmejnega območja s čudovito naravo in bogato zgodovino ne bi mogel biti bolje zajet v enoten projekt. Muzej Doblar – Soča, vir energije povezuje tehniško dediščino in izjemno naravo doline reke Soče ter ponuja obiskovalcem vseh starosti in zanimanj prostor za raziskovanje,« je povedala mag. Mija Lorbek, direktorica zavoda GO! 2025.
»Osnovna dejavnost Soških elektrarn Nova Gorica je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov. Naša dolgoletna tradicija je neločljivo prepletena s Sočo in njenim celotnim povodjem. Spoštujemo reko, ki nam je zaupana v upravljanje, zato naše delovanje vodijo premišljena razvojna, poslovna in okoljska načela. Do narave in ljudi, ki tukaj živijo, pristopamo odgovorno. Vzpostavitev Muzeja Doblar je del naše družbene odgovornosti, poklon reki ter predvsem ljudem, ki so naše energetske objekte sprejeli kot del okolja. Je tudi zahvala generacijam zaposlenih, ki so s predanostjo skrbeli za elektrarne in celotno infrastrukturo. Kot družbeno odgovorno podjetje se povezujemo s številnimi dejavnostmi na in ob reki. Danes temu mozaiku dodajamo še povezovanje na področju kulture,« je povedal Mitja Gorjan, generalni direktor Soških elektrarn Nova Gorica.
Muzej Doblar je zasnovan kot stičišče mnogih svetov – industrijske dediščine, naravnih lepot reke Soče in sodobnih vsebin. Namenjen je širokemu krogu obiskovalcev: šolski mladini, tehničnim strokovnjakom, turistom ter vsem, ki jih zanima preplet narave, kulture in tehničnega napredka.